EGER MEGYEI JOGÚ VÁROS KULTURÁLIS KONCEPCIÓJA 2012.
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezető 2
I. Törvényi, jogszabályi, szakpolitikai háttér 3
II. Koncepcionális célok és eszközök 6
A célok elérésének legfontosabb eszközei 7
III. A koncepció célkitűzéseinek megvalósítása Eger kulturális hálózatán keresztül 7
Az egri kulturális értékekre támaszkodó közösségépítés 7
Örökséggondozás, a város múltjából fakadó tradíciók, hagyományok ápolása 9
Eger kulturális arculatának meghatározása, fejlesztése 10
A kulturális turisztikai kínálat versenyképességének növelése 12
Korosztály-specifikus kultúraközvetítés, Ifjúsági közösségi terek létrehozása, a fiatalok, családok és idősek igényeihez igazodó szórakozási lehetőségek kialakítása 13
Az összefogás, az együttműködés kultúrája a feladatellátásban 15
Önkormányzati kulturális, közművelődési, művészeti intézmények, szervezetek 16
Eszterházy Károly Főiskola 19
Civil szervezetek szerepe 21
Egyházak és intézményeik 22
IV. A célok elérésének eszközei 24
A kulturális intézményrendszer strukturális változásai 24
Kulturális marketing 25
Infrastrukturális intézkedések 27
A feladatellátás finanszírozása: 28
BEVEZETŐ
Eger épített, kulturális és szellemi öröksége, természeti adottságai alapján az ország egyik kitüntetett helye. A belváros barokk épületeivel „Európa gyöngyszeme”, gazdag történelmi múltjával, hagyományaival a kultúra egyik magyar fellegvára.
Az egriek, de különösen a mindenkori döntéshozók, valamint a kultúra és a közművelődés területén munkálkodók közös felelőssége, hogy ez így maradjon.
Eger hagyományosan iskolaváros, a jövő szempontjából kulcskérdés az ifjúsági korosztály kulturális aktivitása. A jelenkor egyik legfontosabb várospolitikai kihívása, ezért a kultúra, a közművelődés minden lehetséges eszközével is növelni kell azt a vonzerőt, ami a fiatalok egri letelepedését ösztönzi.
Ugyanakkor az életkor hosszabbodásával megnőtt, és tovább rétegződött azoknak a száma és aránya, akik igénylik a közösségi művelődési alkalmakat.
A 2011-es népszámláláskor a város lakossága 56530 fő volt, számukra egész évben, és az idelátogató több százezer turista részére nyújtott kulturális kínálat, illetve az azt meghatározó stratégia megalkotása óriási kihívást jelent.
A koncepció célja, hogy minden korosztály számára megfogalmazza a város kultúrateremtő értékeit, meghatározza azokat a prioritásokat, melyek alapján az önkormányzati és más fenntartású intézmények és szervezetek megfogalmazhatják profiljuknak megfelelő jövőképüket, illetve, a város polgárai, a civilszféra, vagy azon kívüli önszerveződések megtalálhatják a kulturális, művészeti és muzeális értékek hozzáférése, művelése terén az érdeklődésük szerinti lehetőségeket.
Az egyének és közösségek számára olyan minőségi kulturális kínálatot nyújtson, amely a résztvevők személyiségfejlődése, és a közösséghez kapcsolódása érdekében a befogadáson túl aktivitásra, közreműködő cselekvésre késztet.