2012. november 16., péntek

Jegyzőkönyv az egri Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság üléséről, 2012. 10. 17.

JEGYZŐKÖNYV, mely készült Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése Kulturális és Idegenforgalmi Bizottságának 2012. október 17-i üléséről


Helyszín: Eger MJV Polgármesteri Hivatala, II.sz. tárgyaló Ikt.sz.: 8006-13/2012.
  • 1. napirend: Előterjesztés a Harlekin Bábszínház vezetői munkakörének betöltésére kiírt pályázat bírálatáról és az igazgató kinevezéséről
  • 2. napirend: Előterjesztés a Gárdonyi Géza Színház és a Harlekin Bábszínház fenntartói megállapodásának elfogadásáról
  • 3. napirend: Előterjesztés az Egri Kulturális és Művészeti Központ igazgatói álláshelyének betöltésére
  • 4. napirend: Tájékoztató a Kepes Intézet működéséről, eddigi tapasztalatairól 
Jelen vannak: a jelenléti ív szerint
Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság részéről: Gál Judit, Bognár Ignác, Dr. Misz Mihály, Csányi Barna, Dávid Zsolt

Eger MJV Polgármesteri Hivatala részéről: Habis László polgármester, Saárossy Kinga alpolgármester, Protovinné Zsilinszky Erzsébet szakmai főtanácsadó Merczel Éva mb. irodavezető, dr. Nagy-Holló Eszter csoportvezető, Grósz Ákosné Urbán Éva csoportvezető, Pásztor Gyula humán ügyintéző.
A jegyzőkönyvet Orosz Helga kulturális referens vezette.

Meghívottak: Badacsonyiné Bohus Gabriella, Bónáné Duska Orsolya (állandó meghívottak)
Bal József igazgató (Harlekin Bábszínház), Blaskó Balázs igazgató (Gárdonyi Géza Színház), Kovács Katalin mb. igazgató (EKMK), Éry-Kovács András, Asztalos Dezsőné, Gulyás László, Kovács Ferenc, Somodyné Jámbor Ildikó, Törőcsik Gábor, Kaczári István.

Jelen voltak továbbá: Dsupinné Milány Anna, Kriston-Kőműves Zoltánné (EKMK részéről a 3. napirendnél)

Gál Judit: köszöntötte a bizottságot és a megjelenteket. Kérte, hogy szavazzanak a napirendi pontokról, valamint azok sorrendjéről, melyet a bizottság tagjai egyhangúlag elfogadtak a meghívóban foglaltak szerint.

Az 1. napirendi ponttal kapcsolatosan tájékoztatta a jelenlévőket, hogy mindkét pályázó – Bal József és Éry-Kovács András – írásban nyilatkozott arról, hogy a pályázatukat nyilvános ülésen lehet tárgyalni.

Tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a szakmai bíráló bizottság október 15-én, hétfőn 15.00 órától bírálta a fenti pályázatokat. Az értékelésről készült jegyzőkönyv (ikt.sz.: 46511-10/2012.) jelen jegyzőkönyv mellékletét képezi.


1. NAPIREND

Előterjesztés a Harlekin Bábszínház vezetői munkakörének betöltésére kiírt pályázat bírálatáról és az igazgató kinevezéséről

Előterjesztő: Gál Judit tanácsnok Előadó: Orosz Helga kulturális referens

Meghívottak: Bal József mb. igazgató, Éry-Kovács András rendező Tárgyalja: KIB, KGY

Bal József úr megérkezett.

Gál Judit: köszöntötte Bal József urat, a Harlekin Bábszínház jelenlegi megbízott igazgatóját. Kérte, mondja el kiegészítő gondolatait a pályázatával kapcsolatosan, mely után a jelenlévők feltehetik kérdéseiket.

Bal József: köszöntötte a jelenlévőket, majd elmondta, hogy egy kiegészítést szeretne tenni a pályázatával kapcsolatban. Az anyagában szó volt egy TÁMOP pályázatról, melyen nem nyertek, de mire az eredmény megszületett, a Rómeó és Júlia mindkét változatát elkészítették. A pályázat fedezte volna a játszás költségeit, ami most így nem áll rendelkezésükre, de keresik a lehetőségeket, hogy csökkentett összegért bemutatási lehetőségeket találjanak. Okulva a fentiekből egy pályázatíró céggel íratnak a jövőben pályázatokat.

Elmondta, hogy egy olyan ifjúsági és gyermek-színház kialakítását képzeli el, amely közép és általános iskolásokkal, amelyben más intézményekkel tudnak együtt dolgozni – többek között a Zeneiskolával illetve a Forrással is. Mindkettővel felvették a kapcsolatot és elkezdték a közös munka kidolgozását pl. életmód és önismereti csoportok, színházra nevelés közösen.

Bognár Ignác: elmondta, hogy a hétfői szakmai értékelésre a színházi szakmai bizottság részéről a 3 kijelölt szakértőből csak 2 volt jelen a bírálaton. A szavazás eredménye 3-3 igen volt a két pályázóra, de a végső eredmény 3-1 Bal József javára. Véleménye szerint ez a szakmai hozzáállás megosztotta a pályázóknak a megválasztáshoz való esélyt. Elmondta, Bal úrral gyakrabban találkoztak a KIB ülésein, így helyből nagyobb eséllyel indul. Hozzátette: egyik pályázóval szemben sem elfogult. Bal József pályázata viszont nagyon jól sikerül. Az anyag szerint fél év, egy év múlva fogja az elvárt eredményt hozni. Ha ez megvalósul, akkor jól dönt, aki mellette teszi le a voksát. Ha mégsem jön az eredmény, akkor lesz-e ennek következménye?

Bal József: a fél év-egy év intervallumot a nyitás miatt írta – közép és általános iskolák. Évek óta van egy 1100 fős bérletes közönsége a Harlekinnek. Ezt szeretné növelni, ami már most sikerült, mivel jelenleg 1650 főre növekedett ez az arány, köszönhetően elsősorban a vidéki előadások számának.

A következményekkel kapcsolatosan elmondta: ki kell jönnie az intézménynek a megadott keretből, a többi csak nyereség, de elsősorban szót kell találni a gyerekekkel.

Bognár Ignác kérdezte, hogy végig kívánja-e vinni az 5 évet, amennyiben megszavazzák?

Bal József válaszként elmondta, ha a bizottság 1 éves limitet szab, hogy mit kell teljesítenie, akkor annak megfelelően teszi a dolgát, de elsősorban 5 éves pályázatról van szó a kiírás szerint is.

Bognár Ignác szerint nincs átjárás a két – Harlekin Bábszínház és Babszemjankó Társulat – közönsége között. A pedagógusokkal, óvónőkkel kell megvívni ezt a harcot. Milyen esélyt lát arra, hogy a Harlekin felé forduljanak?

Bal József elmondta: aki helyi pályáról indul, annak talán nagyobb esélye van. Be kell mutatkoznia az óvónőknek egyesével, hogy meggyőzze őket, érdemes a Harlekinbe menni a gyerekekkel.

Saárossy Kinga: kérte, hogy mondja el azt is, amit tegnap mondott igazgató úr.

Bal József:
elmondta, fontos lenne tisztázni a kérdést, mivel a város preferálja a helyieket. Kérdés, hogy egy maszek színházzal egy városi intézménynek milyen kapcsolata legyen. Ha a város azt kéri, hogy legyen együttműködés, akkor találnak rá megoldást. Nem szabad elfelejteni, hogy a Harlekin egy bevétel orientált cég. Jelenleg egy piac van – ketten versenyzenek, nem azonos feltételekkel. Természetesen van megoldás. Az egyik lehetőség, hogy a Harlekin átengedi a Babszemnek az óvodás közönséget, nyitva a középiskolások felé. A másik egy szorosabb együttműködési lehetőség. A Harlekin egy szakszínház, a Babszem egy kedves, amatőr színház. A megoldási lehetőség arról szól, hogy a 3 színészt átveszi állományba és teljesít velük 100 előadást, a többit pedig önállóan teszik.

Csányi Barna kérdezte, hogy mit jelent, miszerint egy olyan színház-nevelési koncepciót kívánnak kiépíteni, amely együttgondolkodást hoz magával?

Bal József elmondta: olyan modellt szeretnének felállítani, amely az ifjúságot 0-18 éves korig végigvezeti egy nevelési folyamaton, kezdve az ún. csecsemő színházzal. Több szakaszra osztva ezt a 18 évet, mindenkire vonatkozólag van egy saját, korosztályra szabott foglalkozás kidolgozva.

Csányi Barna a teljesítményre hivatkozva elmondta, hogy el kell érniük a 13 ezres fizető nézőszámot, mely szerinte igen nehéz feladat. Szerinte nehéz lesz bizonyos korosztályokat megszólítani. Kérdés, hogy el tudják-e érni ezt a számot? Nem gondoltak arra, hogy kimenjenek az óvodákba?

Bal József elmondta, hogy már készültek ilyen jellegű produkciók, de ez anyagilag nem jelentett többletet, ugyanakkor már 6 városban alakul a bérletesek száma. Az előadás úgy lett összeállítva, hogy artisták, bábok és színészek is megtalálhatók benne.
Meghívta a tisztelt bizottságot egy Rómeó és Júlia előadásra.

Saárossy Kinga kérte, hogy a Rómeó és Júlia c. darab hátteréről tájékoztassa a jelenlévőket.

Bal József elmondta: van egy olyan program és szándék, mely szerint a Shakespeare műveket minél előbb meg kell ismertetni a fiatalokkal. Egy-egy Shakespeare történetet, vagy nagy, közismert történetet – pl. Don Quijote – feldolgozzák egyszer bábos változatban általános iskolásoknak, melyben a történetet mesélik el minél pontosabb, majd egy feldolgozás-megbeszélés zajlik a történetről. Ezt követi egy probléma centrikus megbeszélés, drámapedagógiai foglalkozás keretében. Kérte a tanárokat, írják meg az élményüket a fentiekkel kapcsolatosan. Elmondta, hogy eddig kizárólag pozitív visszajelzéseket kapott. Nagyon öröm, hogy több felkérés érkezett a középiskolákból, sőt, már vidéken is kérték a programban való részvételt.

A bizottság részéről felmerült a kérdés, hogy miért csak 3 főt venne át a Babszemjankó Társulattól Bal József a Harlekinhez, holott négyen vannak. A beszélgetés során kiderült, hogy Barát Zoltán, aki a Babszemjankó Társulat vezetője, rendelkezik egy könyvtárosi közalkalmazotti állással. Mindettől függetlenül szívesen működik és dolgozik együtt bárkivel.

Saárossy Kinga a Babszemjankó Társulattal kapcsolatosan elmondta, hogy kreatívak, együttműködők, szeretnének életben maradni, keresik az utakat az együttműködésre. Mint mondta, van egy önkormányzati intézmény, annak egy kinevezett vezetője, valamint mellette egy önállóan működő, kedves társulat. Nincs szó személyi ellentétről.

Gál Judit hozzátette: léteznek még mások is ezen a területen, mint pl. a Galagonya Bábszínház, Babszemjankó, illetve állástalan bábszínészek és egyéb megkeresések. Elmondta, tud olyan óvodáról a körzetében, amelyik kizárólag Harlekines bérletet vett, van, aki mindkettőt.

Saárossy Kinga kiegészítésként elmondta, hogy az önkormányzat észrevétele volt igazgató úr felé: nincsenek felsőfokú végzettségűek a társulatban. Ezért tette, amit tett, annak ellenére, hogy 2018-ig lett volna türelmi idő. Jelen esetben viszont számon kéri a város a változtatást.

Gál Judit elmondta, hogy számonkérésről nincs szó, csupán említette: vannak mások is az ún. piacon.

Bal József is megerősítette, hogy két dologról van szó. Hozzátette, hogy Barát Zoltánnal jó viszonyt ápol, semmilyen személyi ellentét nincs közöttük. A legnagyobb probléma a piac, hiszen, ha az egyik helyen vett bérletet egy óvoda, az a másikon már nem fog.

Gál Judit: megköszönte igazgató úrnak a részvételt.

Bal József megköszönte a lehetőséget, majd kiment a teremből. Éry-Kovács András rendező úr megérkezett.

Gál Judit: köszöntötte Éry-Kovács András urat. Kérdezte, hogy van-e kiegészítő gondolata a pályázatával kapcsolatban.

Éry-Kovács András élt a kiegészítés lehetőségével, mivel még nem volt alkalma megerősíteni a gondolatait, amelyeket leírt a pályázatában. Elhozta Kádár Annamária könyvét, mely alapkötet a bábművészek körében. A könyv címe: Érzelmi intelligencia-fejlesztés gyermek-korban. Idézett a könyv mottójából: „Nagy szárnyakat szeretnék adni neked, hogy szállj (…) lebegni tudj (…)” a végén: „Íme hát a szárnyak, melyeket adni szeretnék neked, de nem lehet, mert csak te vagy, ki magadnak őket megteremtheted.” Elmondta: szép gondolat arra vonatkozólag, hogy mit várnak el egy gyerektől, ha belép a színházba.

Csányi Barna
elmondta: több, szimpatikus elemet talált a pályázatban. A 35 éve szerzett diploma óta nagyon szép utat járt be. Szakmailag felkészült, ez nem kérdés. A zene, a helyi művészeti intézményekkel való együttműködés (Gárdonyi Géza Színház, Forrás, Babszemjankó), valamint kiváló egri meseírókat kíván bevonni, ezek már a műsortervében is szerepelnek. Egyedül a gazdasági elképzelések azok, amelyek nem tűnnek megalapozottnak. Elmondta: Éry-Kovács úr nem rendelkezik helyi ismeretekkel, ettől függetlenül kérdezte, hogyan tudna együttműködni egy színész társulattal, pl. a Babszemjankóval?

Éry-Kovács András elmondta, hogy tavaly a Ludas Mátyás c. darabot a Gárdonyi Géza Színházban ő rendezte. A bábszínész és a bábművész az egy báb-mozgató művész. A valódi színész a valódi személyiségét teszi ki a színpadra. A gyerekeknek való játszásban nincs különbség. A Gárdonyi Géza Színházzal való közös munka hasznos és jó dolog lehet, ha közösen hoznak létre egy produkciót. A Harlekin egy kamaraszínház, véleménye szerint nincsenek olyan eszközei, mint a Gárdonyi Géza Színháznak, éppen ezért ez utóbbinak sokkal nagyobb lehetősége van a kifejezésre, a látványra. Az együttműködésnek részéről nincs akadálya. Egy közös produkció alkalmával, amit a Színház fordítana egy előadásra, annak egy részét vagy akár felét a Harlekin vállalhatná. Egy gyerekelőadást közösen kivitelezni gazdaságilag is előnyös.

Bognár Ignác kérdezte, hogy a pályázatában szereplő nonprofit kft.-vé alakulást mennyire tartja fő célkitűzésének? A Babszemjankó Társulattal való közös munkának szerinte sem lehet akadálya, mivel a pályázatához csatolt egy erről szóló nyilatkozatot is. A korábbi munkájára utalva – tréning központban való működés – kérdezte, hogy mennyire volt ez a munka önként vállalt?

Éry-Kovács András elmondta, hogy egy dráma-tréningről szólt a dolog, aminek az oktatásba és közéletbe való bevonási lehetőségét keresték. Szívesen dolgozott a központtal, ezen a külföldön már jól bevált módszeren.

Bognár Ignác kérdezte, hogy a jelenleg állományban lévők mire számíthatnak?

Éry-Kovács András válaszként elmondta, hogy csak pozitív dolgokra. Mint mondta, nincs különbség közalkalmazott és alkalmazott között. Kis létszámú intézménynél, mint a Harlekin is, a nonprofit működési technika gazdaságilag nagyobb teret biztosít. A költségvetési technikában lehet az arányokon változtatni. A cca. 80 millió Ft-os költségvetésből eddig 20% az, amit az alkotó tevékenységre lehet fordítani – ezt szeretné 30-40%-ra változtatni egy másfajta gazdálkodás segítségével. Hozzátette, hogy nem gazdasági szakember, valószínű, hogy nem teljesen kidolgozott még ebben a formában a program. Egy másik színház gazdasági igazgatójával történt konzultáció alapján írta le az elképzelést. Ez a másik színház éppen most folytatja le az átalakulással való átállást. Mint mondta: ez egy lehetőség, nem megoldás.

Gál Judit: elmondta, hogy az önkormányzattól függ, hogy történjen-e ilyen jellegű változás, vagy sem.

Éry-Kovács András szerint megoldást kell találni arra, hogy a fenti összegből hogyan lehet hatékonyabban működni. Egyfajta ösztönző rendszert kell találni, amihez a nonprofit változat megoldás lehetne. Elmondta, gazdasági szakembereknek kell megtárgyalni, hogyan lehet ezt megvalósítani.

Dávid Zsolt marketing szakemberként vizsgálta a Harlekint, mint mondta: van egy új termék. Elmegy egyszer egy gyerek a Harlekinbe, új élményt kap, azt mondja jó volt oda menni. Kérdés, hányszor kell egy gyereknek elmennie oda, hogy azt mondja, máskor is menni akarok? Érez egy kis ellentmondást. Ha a gyerek visszavágyik, akkor a bevétel is több lesz.

Éry-Kovács András elmondta, hogy a Harlekin bevétel orientált valamilyen szinten. A 80 millió Ft-ban benne van a bevétel is. Négyféle bevételi növekedést írt bele a pályázatába. Hozzátette, abban hisz, hogy a gyerekeknek színházi élményben kell részesülniük.

Saárossy Kinga kérdezte, hogy a Babszemjankó Társulattal való együttműködést hogyan szeretné megvalósítani?

Éry-Kovács András válaszként elmondta, hogy közös produkciókat szeretne velük létrehozni. Ennek gazdasági és technikai feltételei egy tárgyalás eredménye kell, hogy legyen. A közös munkának a költségmegosztás a lényege.

Saárossy Kinga kérdezte, hogyan tudja a Babszemjankó Társulatot érdekelté tenni a kiterjedt bérletrendszerének bevonására?

Gál Judit véleménye szerint ez a két fél együttműködésén múlik, de jelen ülésen ennek kifejtésére és megvitatására nincs lehetőség.

Éry-Kovács András elmondta, hogy a két közönséget szeretné eggyé tenni. Technikailag kell végiggondolni, hogy mi az, ami az egyik társulatnak rendelkezésére áll, a másiknak viszont nincs. Mindezeket közösen használva lehetne mindkét fél számára előnyös a közös munka.

Dr. Misz Mihály szerint a világot a megoldások keresése viszi előre, ennek megfelelően az együttműködésben van a záloga az egész egri kultúrának, így a Harlekinnek és a Babszemjankó Társulatnak is.

Gál Judit kérdezte, melyik az a korosztály, amelyik szerinte a bábszínházban preferálódhatna?

Éry-Kovács András elmondta, hogy már az 1 évesek is részesei lehetnek a színháznak a maguk szintjén. Mint mondta: vissza kell adni a gyerekeknek a bábszínházat, hiszen ők a legfontosabbak.

Gál Judit megköszönte Éry-Kovács András úr szavait.

Éry-Kovács András kiment a teremből.

Ezt követően a bizottság véleményezte az elhangzottakat, majd Gál Judit kérte: szavazzanak a jelöltekről külön-külön.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése Kulturális és Idegenforgalmi Bizottsága Bal József pályázatát 1 igen szavazattal, 2 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett nem fogadta el, míg Éry-Kovács András pályázatát 3 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

107/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:
Határozati javaslat: 1.
Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése 2013. február 1-től 2018. január 31-ig, 5 év határozott időtartamra Éry-Kovács Andrást bízza meg a Harlekin Bábszínház igazgatói munkaköri feladatainak ellátásával és felhatalmazza a Polgármestert, hogy az igazgatóval a béralku lefolytatását követően, munkaszerződést kössön.

Felelős: Habis László polgármester
Határidő: 2013. február 1.

Badacsonyiné Bohus Gabriella és Bónáné Duska Orsolya megérkeztek.

-----------------------------------------------------------------------------

2. NAPIREND

Előterjesztés a Gárdonyi Géza Színház és a Harlekin Bábszínház fenntartói megállapodásának elfogadásáról

Előterjesztő, előadó: Habis László polgármester Meghívottak: Bal József igazgató, Blaskó Balázs igazgató Tárgyalja: KIB, KGB, PÜB, KGY

Bal József és Blaskó Balázs urak megérkeztek.

Gál Judit: szeretettel köszöntötte az igazgató urakat. Kérte, mondják el a megállapodással kapcsolatosan kiegészítő gondolataikat.

Dr. Nagy-Holló Eszter: jelezte, hogy Bal József úr nem tartja elfogadhatatlannak az eredeti megállapodás-tervezetet. Kiosztott egy tegnapi tárgyalás eredményéből született módosított megállapodás-tervezetet, amely Rázsi Botond alpolgármester úr és Blaskó Balázs igazgató urak megbeszélése alapján született.

Blaskó Balázs: köszöntötte a bizottságot. Tájékoztatást elmondta, hogy a tegnapi nap folyamán történt egy egyeztetés Rázsi Botond alpolgármester úrral, aminek az eredménye a most kiosztott anyag. Megszületett egy olyan fenntartói-megállapodás tervezet, amely a Gárdonyi Géza Színház számára is elfogadható. Az önkormányzati támogatás összegét tartalmazó főadat még hiányzik belőle. A teljes költség összetételét mindenki ismeri: állami támogatás 40 %, önkormányzati támogatás 40%, saját bevétel a maradék 20%. Összesen egy 500 millió Ft körüli főösszegnek kellene kijönnie. A kiemelt kategória megtartása alapvető cél, melyhez a fenti összeg szűkösen elegendő.

Bal József elmondta, hogy az elvek ugyanazok a Harlekin Bábszínház esetében is, ezért kérte, hogy az ő esetükben is kerüljenek be azok a változtatások a megállapodásba, ami a Gárdonyi Géza Színháznál. Elmondta: évi 3 bemutatóból nem tudnak bérletet létrehozni, ezért kérte, hogy minimum 5 bemutatót tervezzenek egy évre. A reális bevételhez ez elengedhetetlen.

Gál Judit kérdezte, hogy az évi 3-nál több nem lehet?

Protovinné Zsilinszky Erzsébet tájékoztatásként elmondta, hogy nincs maximum és minimum. Ahogy azt az igazgató urak is jelezték, egy normális kiemelt kategóriájú színháznál van egy szokásjog alapján elvárható előadás-szám, amire építhető a bérlet- ill. jegybevétel. A minimum szám úgy jelenik meg a törvényben, hogy a foglalkoztatáshoz kötött minimum színészeknél 120, bábszínészeknél 80. stb. Jelen esetben a legalább-legfeljebb szavakkal lehet élni. Legfeljebb, ami azt jelenti, hogy nincs több, vagy legalább, ami azt mondja, hogy ettől több lehet.

Dr. Nagy-Holló Eszter elmondta, polgármester úrnak az volt a kérése rögzítsük, hogy ennyi, amitől el lehet térni a színházak kérése alapján. Rögzítést követően közös megegyezéssel el lehet térni a megadott bemutató-számtól.

Bal József jelezte, hogy az EKVI miatt kellene beírni az 5-öt, mivel szigorúan veszik a leírt bemutató-számot.

Gál Judit szerint évenkénti felülvizsgálatot igényel a megállapodás.

Bal József elmondta, hogy a legfontosabb kérdés a kipontozott helyeken van. Több bábszínháznál jártam, zömében minden színház esetében a 40-40-20%-os arány a működőképes. A bábszínházak is a saját fenntartójukkal vívják meg ezt a csatát. Az elvárások teljesíthetőségéhez célszerű lenne tartani a fenti arányt, más esetben a sarokszámokat kell lejjebb vinni.

Dr. Nagy-Holló Eszter kiment a teremből, mert a KGB ülésére kellett átmennie.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet: elmondta, hogy a központi forrás felosztási arányát már ismerik. Az ismerhető és egzakt szám az épületfenntartás díja, vagyis számszerűsíthető. A Gárdonyi Géza Színház esetében a 200 millió Ft-ból 60% jut a bér és járulék költségekre, 40% pedig a fenntartásra. A művészek bér és járulék díjait is ismertek. A létszám, művészeti állomány ismert, vagyis megvan a másik 40%. A közgyűlésig szerencsés volna az anyagba ezeket az összegeket beírni. Az épületek befogadó képességéhez a jegyár-kalkulációt is be lehet írni. Véleménye szerint a következő 2 évre ezeket a számokat bázis összegnek lehetne tekinteni, különben nincs értelme a 3 éves megállapodásnak.

Gál Judit
kérdezte, hogy a közgyűlésig van-e még idő dönteni erről a kérdésről?

Protovinné Zsilinszky Erzsébet elmondta, hogy az állandó bizottságok hatásköréről szóló rendeletben az szerepel, hogy a Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság hatáskörébe tartozik a döntés. Kérte tanácsnok asszonyt, hogy a szakmai teljesítmény elvárásokra vonatkozóan mindenképpen szülessen egy döntés. A költségvetési számok a közgyűlés kompetenciájába tartoznak. A szakmai számokról, az indikátorokról kellene a szakbizottságnak döntenie.

Blaskó Balázs kérte, hogy értelmezzék az eddig elhangzottakat. Amennyiben az állami támogatás 40%-a bérre és működtetésre vonatkozik, akkor ezt a sort kellene 60%-ra kiegészíteni, hogy fedezze a működtetés költségeket. Az állami támogatás 60%-a ezt kellene 40%-kal kiegészíteni 100%-ra, akkor így megvan a két láb. A harmadik láb pedig a saját bevétel (20%). Ha nem éri el egyik szint sem a 100%-ot, akkor a harmadik lábat – a saját bevételt – kell visszabontani. Ha ez a szint csökken, úgy egyre messzebb kerül az intézmény a kiemelt kategóriától.

Saárossy Kinga kiegészítésként elmondta, hogy van egy szaktárca által előírt szempontrendszer az állami támogatásokról, ami rendelkezésre áll.

Gál Judit javasolta, hogy fogadják el a kiosztott anyagot, kiegészítve azzal, hogy minden évben a költségvetés tárgyalásánál újra tárgyalják az összegeket.

Saárossy Kinga elmondta, hogy összeg nem szerepel az anyagban. A színház vállalja a kiemelt kategóriát, de augusztus óta, mióta először véleményezték a megállapodás-tervezetet, nem történt előrelépés a témában. A szempontrendszer már rendelkezésre áll, mely alapján dr. Kriza Zsigmond készített egy jól kidolgozott anyagot, amit az önkormányzat nem preferál.

Dr. Misz Mihály kérdezte, hogy valóban el kell-e a bizottságnak ma döntenie ezt a kérdést, vagyis az előterjesztéssel kapcsolatosan szavazniuk kell-e? Utalt az anyagban szereplő 7 §-ra, melyben minden benne van véleménye szerint. Ha változnak a körülmények, újabb tárgyalás alapja lehet a megállapodás.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet
válaszként elmondta, hogy a rendelet szerint – állandó bizottságok hatásköre – a Kulturális és Idegenforgalmi Bizottság kompetenciája a döntés, de a költségvetés a közgyűlésé.

Blaskó Balázs: elmondta, hogy a bizottság elfogadhatja szakmailag a számokat, majd az önkormányzati költségvetési tárgyalásokat követően születik egy gazdasági döntés, amiben egy, a Színház számára elfogadhatatlan összeget szavaznak meg. Amennyiben a megállapodást aláírja, úgy ellentmondásba kerülhet a fentiek miatt. Ha elfogadják egy meghatározott összeg konstrukcióját, ami később megváltoztatható – ez számára nem elfogadható.

Dr. Misz Mihály szerint az önkormányzat lehetőségei is változhatnak a költségvetés elkészültéig.

Gál Judit: kérdezte, hogy megszavazzák ezt így – a kiosztott módosított anyagot –, vagy egy későbbi időpontban szavazzanak a témáról a közgyűlés előtt, záros határidőn belül?

Protovinné Zsilinszky Erzsébet kérte a tisztelt döntéshozókat és a szakmát, hogy vegyék figyelembe: ez a megállapodás egyfajta üzenet lesz az önkormányzat részéről a kormányzat felé, hogy milyen színházat is szeretne Eger. A szándék, hogy a legminimálisabb elvárás van a tervezetben, azt mutatja, hogy Eger akarja ezt a színházat. Kiemelte: törvény kötelezi a várost és a színházakat, hogy írják alá a fenntartói megállapodást, különben nincs kiemelt kategória.

Gál Judit: egy olyan kiegészítést tehetnek az anyaghoz, hogy egyeztetést kérnek a két színházzal a számok meghatározásához. Számokat nem tud a bizottság mondani, mivel nincsenek rá felhatalmazva.

Saárossy Kinga elmondta: a közgyűlésig muszáj dönteni. A színházi szakjogász javaslatát olvasta fel a működési megállapodással kapcsolatosan, ami általánosságban jobban meghatározza a megállapodás lényegét.

Gál Judit: ezt a megállapodást kaptuk kézhez, szavazni kellene arról, hogy egyáltalán meg tudjuk-e így szavazni a határozatot vagy sem.

Blaskó Balázs: kérdezte, hogy az októberi közgyűlésig meg lehet-e tudni a hiányzó számadatokat? Ki tud erre válaszolni?

Gál Judit: Juhászné dr. Krecz Erzsébet, a Gazdasági Iroda vezetője.

Gál Judit kiment a bizottsági ülésről, hogy behívja Juhászné dr. Krecz Erzsébetet a hiányzó számadatok miatt.

Habis László polgármester úr és Gál Judit tanácsnok asszony megérkeztek.

Gál Judit: köszöntötte polgármester urat, majd kérte, segítse a bizottságot, hogyan legyen képes dönteni a hiányzó számadatok nélkül?

Habis László elmondta: a megállapodáson belül az, hogy az önkormányzat milyen finanszírozást tud biztosítani az adott intézménynek, a mindenkori költségvetési rendelet fogja meghatározni. A szakmai kritériumoknak olyan mértéket kell tartalmaznia, ami megfelel az előírásoknak. Ha az önkormányzat képes többet adni, akkor a bemutató számokat lehet növelni közös megegyezéssel. A város vezetése is az optimális megoldást keresi. Nincs elfogadott költségvetési törvény. Elmondta: tudja, hogy 3 éves megállapodást kell kötni, de 2014. január 1.-től egy teljesen új önkormányzati finanszírozási rendszer fog létrejönni, melynek az alapelveit már körvonalazták.

Felelősséggel azt a szintet lehet a megállapodásba rögzíteni, ami az idei eredeti előirányzat. Az idei eredeti előirányzat azzal a kiegészítéssel, hogy remélem, az állam kiegészíti az elmaradt 50%-ot. Ismert tény, hogy az államtól 80 millió Ft-ot a 3 intézmény tekintetében nem kapott meg az önkormányzat – Gárdonyi Géza Színház, Harlekin Bábszínház, Bródy Sándor Könyvtár. Tisztában van azzal, hogy az idei eredeti irányzat az optimális működtetést nem biztosítja. A jelenlegi megállapodásnak éppen ezért inkább szimbolikus jelentése van.

A cél az, hogy legyen lehetőség a költségvetési tervezet alapján átcsoportosításokra. Azon kívül, hogy a közoktatásban a bérek állami finanszírozásba kerülnek, mintegy 1 milliárd forintot kell erre a területre fordítani. Értelemszerűen a szakképzésen túlmenően a teljes működtetés az önkormányzatok kötelessége.

Az teljesen egyértelmű, hogy az ideihez képest szigorúbb feltételrendszer várható jövőre. Kölcsönös bizalmi kérdésként kezeli a színházak ügyét. A következő 2 hónap munkájának az eredménye kell, hogy legyen, hogy a normál működést biztosíthassuk az intézményeink számára.

Saárossy Kinga: két megoldási lehetőséget javasolt: az egyik változat szerint az önkormányzat is megadhat egy összeget, amihez hozzáfűzi, hogy ez a költségvetés függvénye.

A másik változat szerint egy záradék kerülne az anyaghoz, hogy ha és amennyiben, nem éri el ezt a 40-40-20%-ot a támogatási arány, illetve a megadott összeget, akkor a Színház sem tudja vállalni a kiemelt kategóriát és az ezzel együtt járó elvárásokat.

Habis László szerint ez esetben nincs megállapodás.

Blaskó Balázs szerint a másik megoldási lehetőség, hogy egyáltalán nem szerepelnek számok a megállapodásban.

Habis László válaszként elmondta, hogy akkor nem felelnek meg az előírásoknak. A szerződésben van egy olyan klauzula, hogy a költségvetés felülírhatja a dolgokat. Egy olyan megállapodást kell kötni, amely megfelel az előírásoknak. Az idei év bázis összege jelen pillanatban az, amit vállalhatnak. (A 2012. év bázis összege: 103 millió Ft volt a Gárdonyi Géza Színházra vonatkozólag).

Saárossy Kinga: elmondta, hogy a megállapodásba mindenféleképpen a konkrét összeget kell beírni.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet javasolta, hogy amit Saárossy Kinga alpolgármester asszony felolvasott a másik minta-anyagból, egy másik vidéki-színház gazdasági anyagából, azt emeljék át a pontos számok helyére azokkal az indikátorokkal, amelyek már megvannak. Addig az illetékes hatóság eldönti, hogy ezt elfogadja-e vagy sem.

A jegyzőkönyv ettől a résztől szó szerinti:

Saárossy Kinga: válaszként elmondta, hogy beemelhető, de ez esetben nem lehet előadás-számot, bemutató-számot betenni.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet: Ami három megállapodás minta rendelkezésre áll, az teljesítmény elvárások tekintetében konkrétumokat tartalmaz, számok tekintetében pedig semmit, hanem azt, amit felolvastál.

Habis László: és ez megfelel az előírásoknak?

Saárossy Kinga: nem biztos.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet: a jogászokkal történt egyeztetés szerint nem.

Saárossy Kinga: a szaktárca azt mondja, hogy számokat várnak el.

Protovinné Zsilinszky Erzsébet: A jogszabály számokat vár. Maga a minisztérium nem tudja igazából.

Saárossy Kinga: Illetve az egyik minisztériumi szakalkalmazott ezt mondja, a másik azt mondja. Kb. 1/3-2/3 az arány.

Habis László azt gondolom, hogy nekünk képviselőknek az önkormányzat részéről van felelősségünk, ezért ez a javaslatom. Pillanatnyilag, felelősséggel, sokkal többet nem lehet mondani. A jó szándék nem hiányzik. Meg fogjuk nézni az összes lehetőséget. Azt gondolom, hogy olyan megállapodást kössünk, ami elfogadható, mert azt nem szabad kockáztatnunk, hogy a kiemelt kategóriába sorolás veszélybe kerüljön.

Gál Judit: akkor itt most lezárjuk.

Habis László: Szóval ezeket most fogadjuk el. Nyilvánvaló, értem ezeket a szempontokat, de… azon leszek, hogy normális megoldást találjunk. Kb. ez az az a sáv. Tehát még egyszer mondom, hogy a költségvetési rendelet felülírhatja a számokat. Azon leszünk, hogy a szakmai kritériumok és a számok között lehetőség szerint (nagyon halk, nem hallok itt pár szót)… én most ezt a kompromisszumot, kérem, hogy fogadják el.

Gál Judit: jó, akkor én most szavazásra bocsátom ezt a megállapodást a színház és a bábszínház részéről.

Bognár Ignác: így x-kel?

Gál Judit: Ki az aki elfogadja?

Saárossy Kinga: most mondta polgármester úr, hogy kapunk számokat.

Gál Judit: és ki az aki nem fogadja el?

Bognár Ignác: én most tartózkodom. X-ekre most mit szavazzak?

Gál Judit: Ki az aki tartózkodik? Ki az aki nem fogadja el?

Dr. Misz Mihály: én szavazok, igennel.

Gál Judit: A Harlekin Bábszínházzal kapcsolatos fenntartói megállapodást: ki az, aki elfogadja?
Ki az aki nem fogadja el? És ki az aki tartózkodik? Köszönjük szépen.

Saárossy Kinga: most ígérte meg polgármester úr, hogy lesz konkrét összeg. Az se tisztázódott, hogy ez a konkrét összeg… most már, kb. 140 milliónál tartunk….

Dr. Misz Mihály: polgármester úr azt mondta, hogy mindent megtesz azért, hogy ez növekedjék. Mindent megtesz azért, hogy a színháznak a jelenlegi státusza megmaradjon.

Saárossy Kinga: idáig is, minden… egy színházat nem lehet, így működtetni. Szép dolog a
bizalom, de bizalmi alapon nem lehet úgy működtetni, hogy majd lesz...

szó szerinti rész vége.

Gál Judit kérte, hogy szavazzanak a módosított megállapodás elfogadásáról.

A Harlekin Bábszínházra vonatkozóan a bizottság részéről külön kiemelés és módosítás nem hangzott el.

A szavazás eredménye: a Gárdonyi Géza Színház fenntartói megállapodás-tervezetét a kiosztott formában 4 igen 1 tartózkodással; míg a Harlekin Bábszínház megállapodás-tervezetét 4 igen, 1 tartózkodással fogadta el.

Habis László polgármester úr kiment a teremből.


108/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:

Határozati javaslat: 1.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglakoztatási szabályairól szóló 2008. évi XCIX. törvény 16§ (1)-(4) bekezdésében foglaltak szerint eljárva a Gárdonyi Géza Színház 3 éves időtartamú, 2013.január 1-től 2015. december 31-ig fennálló fenntartói megállapodását xx.xxx.xxx Ft működési támogatással, xx.xxx.xxx Ft művészeti támogatással, 100.000.000 Ft (melyből 40.000.000 Ft jegybevétel) intézményi saját bevétel kötelezettségével hagyja jóvá a 2013. költségvetési évre vonatkozóan, továbbá egyetért azzal, hogy a 2014-es, 2015-ös költségvetési évek támogatási összege a adott év költségvetésébe kerüljön betervezésre. A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fenntartói megállapodás aláírására.

Felelős: Habis László polgármester Blaskó Balázs igazgató
Határidő: 2012. október 31.


109/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:

Határozati javaslat: 2.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglakoztatási szabályairól szóló 2008. évi XCIX. törvény 16§ (1)-(4) bekezdésében foglaltak szerint eljárva a Harlekin Bábszínház 3 éves időtartamú, 2013.január 1-től 2015. december 31-ig fennálló fenntartói megállapodását xx.xxx.xxx Ft működési támogatással, xx.xxx.xxx Ft művészeti támogatással, xx.xxx.xxx Ft (melyből xx.xxx.xxx Ft jegybevétel) intézményi saját bevétel kötelezettségével hagyja jóvá a 2013. költségvetési évre vonatkozóan, továbbá egyetért azzal, hogy a 2014-es, 2015-ös költségvetési évek támogatási összege a adott év költségvetésébe kerüljön betervezésre.
Felelős: Habis László polgármester, Bal József igazgató
Határidő: 2012. október 31.

-----------------------------------------------------------------------------

3. NAPIREND

Előterjesztés az Egri Kulturális és Művészeti Központ igazgatói álláshelyének betöltésére

Előterjesztő: Habis László polgármester Előadó: Pásztor Gyula humán ügyintéző
Meghívottak: Asztalos Dezsőné, Gulyás László, Kovács Ferenc, Kovács Katalin mb. igazgató, Somodyné Jámbor Ildikó, Törőcsik Gábor
Tárgyalja: KIB, KGY

Pásztor Gyula: tájékoztatta a bizottságot, hogy a határozatnak megfelelően meghirdetésre került a pályázat, amely felhívásra 6 pályázat érkezett. Dr. Bánhidy Péter aljegyző úrral megállapították, hogy 4 pályázat nem felel meg az előírásoknak. Asztalos Dezsőné, Gulyás László, Somodyné Jámbor Ildikó és Törőcsik Gábor pályázatai az előterjesztésben megfogalmazott indokok miatt nem voltak befogadhatók. Aljegyző úr azt kérte, hogy a 4 pályázóval kapcsolatban fogaljon állást a szakértői bizottság. A szakértői bizottság véleményét az előterjesztés melléklete tartalmazza. Ennek megfelelően 2 pályázatot találták érvényesnek. Elmondta, volt olyan pályázó, aki vitatta a pályázatának érvénytelenségét, ezért kérte jegyző asszony, hogy mind a 6 pályázót hallgassa meg a szakbizottság, illetve foglaljon állást.

Gál Judit elmondta, hogy akiknek a pályázata törvényileg nem megfelelő, azoktól a törvénnyel kapcsolatos kiegészítést fogja kérni, mivel a pályázatuk ismertetése a korábban elhangzottak alapján nem szükséges, mindezeken túl a bizottság tagjai mind ismerik a pályázatokat.

Dsupinné Milány Anna és Kriston-Kőműves Zoltánné megérkeztek. Asztalos Dezsőné bejött a terembe.

Gál Judit köszöntötte a belépő vendéget, akinek elmondta, hogy a szakértői bizottság érvénytelennek mondta a pályázatát. Kérte, mondja el kiegészítő gondolatait, amelyeket meg kíván osztani a bizottsággal.

Asztalos Dezsőné: elmondta, hogy a jövőben el kívánja végezni a hiányzó képzést.

Gál Judit megköszönte, hogy eljött.

Asztalos Dezsőné kiment, majd Gulyás László bejött a terembe.

Gál Judit köszöntötte a megjelent pályázót, akivel ismertette a korábban elhangzottakat.

Gulyás László elmondta: egy olyan végzettségről van szó, amit el lehet végezni akkor is, ha az ember lehetőséget kap annak megvalósítására, ami a pályázatában van.

Gál Judit: megköszönte, hogy részt vett a bizottsági ülésen. Hozzátette: biztos abban, hogy a pályázatával tapasztalatot is szerzett; amely alapja lehet egy későbbi szakbizottsággal való találkozásnak.

Gulyás László megköszönte a személyes találkozó lehetőségét, majd kiment. Kovács Ferenc megérkezett.

Gál Judit köszöntötte Kovács Ferenc urat, akinek a pályázatát a bíráló szakmai bizottság érvényesnek találta szakmai szempontból. Kérte, amennyiben szeretné, egészítse ki a pályázatában leírtakat.

Kovács Ferenc: köszöntötte a bizottság tagjait, majd elmondta, hogy a fontos dolgokat szeretné kiemelni a pályázatából. Az első dolog az érték: a meglévő és az új értékek létrehozásában. A meglévőket tovább kell vinni, miközben folyamatosan újakat kell létrehozni. A másik dolog a tradíció. A tradicionális rendezvények fontossága. A harmadik dolog a folyamatosság. Az utolsó, amit nem szoktak emlegetni: a szolgálat. Komolyan veszi a napi munkában. Lényeges még a közművelődésben a turizmus. Nagyon fontos, mivel ezen keresztül lehet a város jó hírét tovább vinni. Ha a turizmus és a közművelődés összefog, abból csak valami jó jöhet ki.

Gál Judit kérdezte, hogy mennyire sikerült megismernie a jelenlegi intézmény működését?

Kovács Ferenc válaszként elmondta, hogy egri ismerősökre és a fellelhető dokumentumokra hagyatkozott. Amatőr színjátszóként kezdte működését Egerben, tehát vannak emlékei a városról, a korábbi intézményről.

Gál Judit: megköszönte, hogy részt vett az ülésen.

Kovács Ferenc kiment a teremből.
Kovács Katalin bejött a terembe.

Gál Judit: köszöntötte Kovács Katalint, aki az intézmény jelenlegi megbízott igazgatója. Kérte, mondja el kiegészítő gondolatait a pályázatával kapcsolatban, melyet a bíráló bizottság érvényesnek talált.

Kovács Katalin: köszöntötte a jelenlévőket. A szakmai részt kívánta kiegészíteni. Egyfajta szervezet-fejlesztést, megújítást kezdtek el az intézményben, amellyel egy közművelődési minőségbiztosításra szeretnének jövőre pályázni. Elmondta, a minőségi munka javítására teszi a hangsúlyt. A közösségekre, a táborokra, a kiállításokra, a különböző programokra vonatkozik ez a fajta minőségbiztosítás, ezen területek fejlesztése a lényeg. Az elején nehezebb lesz, több adminisztrációs munkával jár, de később megtérülhet a befektetett munka. Szeretnének jobban részt venni a város kulturális életében, rendezvényszervezés területén is – példaként említette a Magyar Dal Napját és a Kaláka Fesztivált.

Gál Judit kérdezte, hogy milyennek érzi az intézményben lévő közösséget?

Kovács Katalin: mivel több telephellyel működik az EKMK, telephelyenként más-más munkamorál volt jellemző. A Forrásban a csapatmunka, míg a Bartakovicsban az egyéni szervezői munka a meghatározó.

Csányi Barna szerint alapos, jól kidolgozott pályázatot nyújtott be. Véleménye szerint a jelenlegi rendszer átalakítása jó ötlet, de ettől függetlenül most is jól működik az intézmény.

Bognár Ignác kérdezte: milyen lehetőséget lát abban, hogy a leterheltség jobban elosztott legyen a kollégák között? Valamint az IFI Pontban lát-e távolabbi lehetőséget?

Kovács Katalin válaszként elmondta: szeretne kidolgozni egy olyanfajta szakmai protokollt, ami egy-egy rendezvény feladatait pontról pontra leírja, illetve egy szempontrendszert, ami a munka elvégzésére irányul. Hozzátette: nem mindenki egyformán terhelhető. Szeretné elérni, hogy hasonló számú, hasonló mennyiségű rendezvényt szervezzenek a kollégák. Van, aki kevesebbet, van, aki többet vállal a feladatokból. Ha valaki úgy érzi, hogy nem bírja vállalni, akkor azt a kollégát másik feladat-területre csoportosítják át.

Az IFI Ponttal kapcsolatban elmondta, hogy sajátos helyzetben vannak. Jelenleg az önkormányzati ifjúsági referenstől több feladatot kapnak, illetve fogadnak el, mint tőlük. A munkálatokba be lehet őket vonni, a közös gondolkodás működik.

Dávid Zsolt a pályázatban a marketinggel kapcsolatos tevékenységek négy sorban kerültek meghatározva, ami szerinte méltatlanul kevés egy ilyen nagyszerű intézmény esetében.

Kovács Katalin elmondta, hogy több helyen van szó a marketingről az anyagban, ettől függetlenül igen kevés az erre a területre fordítható összeg az intézmény költségvetésében. A pályázatokkal igyekeznek pótolni a hiányt. Szakszemélyzet nem áll rendelkezésükre.

Saárossy Kinga: mivel egyik intézménynek sincs szakembere, de marketing tervet készíteni kell, érdemes lenne elgondolkozni egy közös marketinges személyén. Kérdezte, hogy az intézmény tagintézményeiben jól működő amatőr színjátszó körökkel mi fog történni a jövőben?

Kovács Katalin elmondta, hogy igény van a működésükre, szeretnék őket megtartani. Be lehet őket kapcsolni a város egyéb kulturális rendezvényeibe. A színházi nevelés, színházra nevelés eszközei is ők, ezért ez az elképzelés megvalósulhat.

Gál Judit szerint korábban is előfordult, hogy kevésbé látogatott rendezvényeket is megvalósított az intézmény. Előfordulhat, hogy a látogatottabbakat megtartják, míg a többit elhagyják a jövőben?

Kovács Katalin a minőségbiztosítási rendszer a rendezvényeket is mérni fogja: a látogatottságot, a jegyeladást, az együttműködés számait. Nyilván lesznek olyan programok, amelyeket a jövőben nem szeretnének megtartani. Kivételt képeznek azok, amelyek kis létszámmal ugyan, de állandóan látogatott programok, amelyekre van igény hosszú távon.

Gál Judit: cél egy közös marketing-csoport létrehozása.

Dávid Zsolt hozzátette: erre a jelenlegi marketing csoportban is van egy elképzelés. Első a honlap, majd az egyes intézmények segítése.

Gál Judit: megköszönte igazgató asszonynak, hogy részt vett az ülésen.

Kovács Katalin kiment a teremből. Somodyné Jámbor Ildikó bejött a terembe.

Gál Judit köszöntötte Somodyné Jámbor Ildikót, akinek a pályázatát a bírálók érvénytelennek találták egy képzés hiánya miatt.

Somodyné Jámbor Ildikó: elmondta, hogy 2008-ban adta be a pályázatát először. Abban az időszakban még közép-vezetői státuszban volt. Aztán ez a státusz megszűnt, azóta azt a helyzetet szeretné visszaállítani, mivel a tapasztalatát, tudását az intézmény hasznára szeretné fordítani. Idén év elején befizette a tandíjat, a hiányzó képzés elvégzésére. Mivel akkor úgy tűnt, hogy rövid időn belül nincs lehetőség a fentiekre, nem kezdte el a képzést. A napokban viszont újra elkezdte, és most már el is fogja végezni.

A vezetői pozíciójának megszűnésével kapcsolatban elmondta, hogy kapott egy megbízást az előző vezetőjétől, mely a Bartakovicsban történő vezetői teendők elvégzésére bízta meg. A megbízás szerint, ha nem látja el a feladatát, úgy a megbízás megszűnik. Külön értesítést a megbízás megszűnéséről nem kapott.

Gál Judit kérdezte, hogy az új igazgatóval – bármelyikük is legyen a pályázók közül – együtt tud-e dolgozni?

Somodyné Jámbor Ildikó: természetesen igen. Mint mondta, egy virtuális Agórára még van lehetőség együttműködés szintjén, amire nagy szükség is volna a városban.

Gál Judit: megköszönte, hogy a bizottság rendelkezésére állt.

Somodyné Jámbor Ildikó kiment a teremből.
Törőcsik Gábor bejött a terembe.

Gál Judit: köszöntötte Törőcsik Gábort, akinek a pályázatát a bírálók érvénytelennek találták. Kérte, hogy mondja el kiegészítő gondolatait a bírálattal kapcsolatban.

Törőcsik Gábor köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, az 5 éves szakmai gyakorlat hiánya miatt utasították el a pályázatát. A Part Egyesületben 6 éves vezetői gyakorlata van elnökként. A hivatkozott jogszabály szerint nem feltétele egymásnak a két dolog megléte – 5 éves szakmai gyakorlat és vezetői gyakorlat. Kérte, hogy vizsgálják felül ezt a kérdést.

Pásztor Gyula válaszként elmondta, hogy a bírálatban részt vevő kulturális szakértő leírta a véleményében a 150/1992. (XI.20.) kormány rendelet 6/a és c pontjaira hivatkozva, hogy nem volt elfogadható a pályázata. A pályázó nem rendelkezik 5 év szakmai vezetői tapasztalattal a törvény szerint.

Törőcsik Gábor szerint a kifejtésnél megtalálható, hogy mi fogadható el és mi nem.

Pásztor Gyula: a Jogi Iroda állást foglalt a kérdésben, ez alapján egyértelműen érvénytelen a pályázata.

Törőcsik Gábor kérdezte, amennyiben mégis neki lenne igaza, mi a teendő? Véleménye szerint sehol sincs leírva, hogy a civil területen szerzett vezetői tapasztalat nem számítható be. A képzést 2008-ban végezte el, vagyis 4 éve, de a civil területen szerzett tapasztalata 6 éves.

Gál Judit kérte, hogy a Jogi Irodához kerüljön továbbításra a felmerült kérdés.

Törőcsik Gábor: megköszönte a lehetőséget.

Gál Judit: megköszönte a részvételt.

Törőcsik Gábor kiment a teremből.
Dsupinné Milány Anna és Kriston-Kőműves Zoltánné kimentek a teremből.

Gál Judit kérte a bizottság tagjait, hogy szavazzanak egyesével a pályázatokról, illetve a határozati javaslatokról.

A bizottság Kovács Katalin pályázatát 5 igen szavazattal elfogadta, míg Kovács Ferenc pályázatát 5 nem szavazattal nem támogatta.

110/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:
Határozati javaslat: 1.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény 9. § (4) bekezdése alapján, Kovács Katalin eddigi megbízott igazgatót bízza meg 2013. január 1-től 2017. december 31-ig az Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetői teendőinek ellátásával.

Felelős: Dr. Kovács Luca jegyző megbízásából, Merczel Éva Oktatási, Kulturális, Sport és Ifjúsági Iroda mb. vezetője
Határidő: 2012. december 31.

111/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:
Határozati javaslat: 2.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény 9. § (4) bekezdése alapján eljárva, Asztalos Dezsőné művelődésszervező Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetői álláshelyére benyújtott pályázatát elutasítja. A pályázat törvényességi és jogi szempontból a pályázati kiírásnak nem felel meg.

Felelős: Dr. Kovács Luca jegyző megbízásából, Merczel Éva Oktatási, Kulturális, Sport és Ifjúsági Iroda mb. vezetője
Határidő: 2012. október 31.

112/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:

Határozati javaslat: 3.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény 9. § (4) bekezdése alapján eljárva, Gulyás László  trombita tanár Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetői álláshelyére benyújtott pályázatát elutasítja. A pályázat törvényességi és jogi szempontból a pályázati kiírásnak nem felel meg.

Felelős: Dr. Kovács Luca jegyző megbízásából, Merczel Éva Oktatási, Kulturális, Sport és Ifjúsági Iroda mb. vezetője
Határidő: 2012. október 31.

113/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:

A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:

Határozati javaslat: 4.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény 9. § (4) bekezdése alapján eljárva, Somodyné Jámbor Ildikó közművelődési és népművelési előadó, tanár Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetői álláshelyére benyújtott pályázatát elutasítja. A pályázat törvényességi és jogi szempontból a pályázati kiírásnak nem felel meg.

Felelős: Dr. Kovács Luca jegyző megbízásából, Merczel Éva Oktatási, Kulturális, Sport és Ifjúsági Iroda mb. vezetője

Határidő: 2012. október 31.

114/2012. (X.17.) sz. KIB döntés:
A bizottság javasolja Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének az alábbi határozat elfogadását:

Határozati javaslat: 5.

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. törvény 9. § (4) bekezdése alapján eljárva, Törőcsik Gábor kulturális menedzser, tanár Egri Kulturális és Művészeti Központ vezetői álláshelyére benyújtott pályázatát elutasítja. A pályázat törvényességi és jogi szempontból a pályázati kiírásnak nem felel meg.

Felelős: Dr. Kovács Luca jegyző megbízásából, Merczel Éva Oktatási, Kulturális, Sport és Ifjúsági Iroda mb. vezetője
Határidő: 2012. október 31.

-----------------------------------------------------------------------------

4. NAPIREND 

Tájékoztató a Kepes Intézet működéséről, eddigi tapasztalatairól

Előterjesztő: Gál Judit tanácsnok
Előadó: Orosz Helga kulturális referens
Meghívott: Kaczári István
Tárgyalja: KIB

Bognár Ignác a tájékoztatóban foglaltakból hiányoznak a látogatottságra vonatkozó adatok, valamint a pénzügyi mutatók.

Gál Judit kérte, hogy írásban továbbítsák a hiányzó kérdéseket az Intézet felé, amelyekre a választ a bizottság tagjai kapjanak meg.

-----------------------------------------------------------------------------

A soron következő ülés időpontja: 2012. november 19., hétfő 11.00, Dávid Zsolt bizottsági tag kérésére, amit a tagok elfogadtak.

Egyéb észrevétel, hozzászólás nem érkezett, így a bizottság elnöke megköszönte mindenkinek a részvételt és az ülést bezárta.

K.m.f.
A jegyzőkönyvet vezette:
…………………………………………..
Orosz Helga, kulturális referens

A jegyzőkönyvben foglaltakkal egyetértek:
…………………………………………
Gál Judit, a KIB elnöke

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése